Petra – FOTO pomocnik

Jak zrobić dobre zdjęcia w Petrze?

Nie jest to szczególnie trudne, bo w Petrze jest mnóstwo urokliwych zakątków. Wspaniała sceneria, osły, wielbłądy, rdzenni mieszkańcy – czy można sobie wyobrazić lepsze warunki do robienia zdjęć? Ano można… Byłoby jeszcze lepiej, gdyby osły i Beduini nie ginęli w morzu turystów, a wielbłądy wyglądałyby bardziej malowniczo, gdy na grzbietach nie dźwigały tłustych Europejczyków. Jest jednak kilka miejsc, z których można pstryknąć fotkę nieskalaną turystyczną bracią, albo przynajmniej taką, na której turyści nie wysuwają się na pierwszy plan.

Nawet jeśli nie jesteś wytrawnym fotografem z profesjonalną lustrzanką, możesz zrobić dobre zdjęcia z punktów, które zaznaczyliśmy na mapce (a jeśli jesteś świetnym fotografem to te punkty tym bardziej cię zainteresują):

TREASURY

Każdy poluje na dobre zdjęcie Skarbca. Jeśli chcecie zrobić sobie zdjęcie „bez ludzi” to musicie wstać skoro świt i wejść na teren parku zaraz po otwarciu bramek (o 6:00). Oczywiście wszystko zależy od szczęścia, ale nawet w niskim sezonie około 7:00-7:30 jest już w okolicach Treasury sporo turystów. Niestety Skarbiec przez większość dnia nie jest oświetlony, ale skała i tak wygląda na zdjęciach nieziemsko!

Oto punkty, z których (według nas) można zrobić najlepsze zdjęcia:

1) Zdjęcie Skarbca wyłaniającego się z kanionu. Warto skorzystać z selfiesticka jeśli robicie zdjęcie komórką – dzięki temu unikniecie fotografowania głów turystów.

2) Zdjęcie z góry – ścieżka po prawej stronie kanionu (stojąc przodem do Skarbca). Wchodząc z kanionu na plac przed Skarbcem trzeba skręcić w prawo (mijając ławkę dla turystów i idąc wzdłuż ściany), następnie trzeba wspiąć się po kamieniach na półkę skalną. Wejście nie jest oznaczone i często stoją przy nim dzieciaki, które chcą wyżebrać pieniądze w zamian za pomoc we wspinaczce. Nie ma oficjalnej ścieżki prowadzącej na punkt widokowy, ale straż, widząc jak z niego schodzimy, zupełnie nie zwróciła na nas uwagi, więc wejście na własną odpowiedzialność, ale raczej nie ma ryzyka dostania mandatu.

3) Zdjęcie z góry – ścieżka po lewej stronie kanionu (stojąc przodem do Skarbca). Trzeba podejść do końca lewej ściany i wdrapać się po stopniach na górę. Także tej ścieżki nie ma na mapie. Podchodząc do punktu w górę można natknąć się na bandę wyrostków, którzy próbują zainkasować pieniądze za „pomoc” w odnalezieniu szlaku. Oczywiście proceder jest nielegalny, bilet wstępu do Petry upoważnia turystów do korzystania ze szlaków, dodatkowe opłaty są wymysłem żerujących na turystach młodych tubylców. Do punktu można dojść także z drugiej strony – idąc szlakiem  High Place of Sacrifice Trail z Qasr al-Bind można nie schodzić do Street od Facades, tylko kontynuować wędrówkę i zejść pod Treasury. Ścieżki nie ma na mapie, ale dosyć łatwo na nią trafić.

4) Zdjęcie z punktu widokowego na Al-Khubtha Trail. Do punktu można się dostać tylko przechodząc cały szlak, który zaczyna się przy królewskich grobowcach. Większość szlaku prowadzi po schodach, końcówka to kilometr kamienistej ścieżki (lekko z górki). Przejście szlaku zajęło nam ok 45 min. Ścieżka prowadzi do namiotu, z którego można zrobić zdjęcie. Właściciel namiotu życzy sobie, żeby każdy, kto chce popatrzeć na Treasury z jego „okna”, kupił u niego coś do picia.

TREASURY- PETRA BY NIGHT

Zdania są podzielone… Niektórzy twierdzą, że warto, inni, że mocno przereklamowane… Ale o tym napiszemy przy innej okazji. Jeśli chodzi o zdjęcia to łatwo nie jest. Ratuje tylko dobry aparat i statyw. Oczywiście flasha podczas pokazu używać nie wolno, na co wszyscy się w Internecie zżymają (po co wam ten flash?!). Najlepiej stanąć pod ścianą zaraz przy wejściu z kanionu, bo tylko ostatni rząd może pozwolić sobie na komfort niesiadania podczas pokazu. Zamieszczamy zdjęcie zrobione przez znajomego – Maćka Bryńskiego (my niestety nie dotarliśmy).

MONASTERY

Wbrew pozorom nie jest to drugi najczęściej fotografowany punkt na mapie Petry. Dlaczego? Bo większość turystów nigdy do niego nie dociera… Do Monasteru można dojść idąc od Treasury (ok 1,5 godziny, ostatnie dwa kilometry to wspinaczka po schodach), lub od strony Małej Petry. Dużo łatwiej tu o zdjęcia bez innych turystów, a wyrzeźbiona w kamieniu fasada jest pięknie oświetlona przez słońce.

1) Zdjęcie ze szczytu pobliskiej skały, do której prowadzi drogowskaz z napisem „The best view in the world”… Wejdźcie na samą górę, tam, gdzie stoi namiot, warto!

2) Zdjęcie ze skały stojącej naprzeciwko Monastery, ponad kawiarnią. Zazwyczaj jest na niej dosyć tłoczno.

3) Zdjęcie z jednej ze skał na ścieżce z Małej Petry. Uwaga, raczej nie polecamy osobom, które mają gorszą koordynację ruchową.

INNE

Właściwie powinniśmy zakropkować na mapie całą Petrę, ale szczególnie polecamy jeszcze:

1) Drugi (licząc od Monastery) „the best view in the world” – z beduińskiego namiotu jest wspaniały widok na skały.

2) Royal Tombs – grobowce są bardzo fotogeniczne i przez dużą część dnia dobrze oświetlone.

3) Widok z High Place of Sacrifice. Właściwie cały szlak, który prowadzi do High Place jest bardzo urokliwy i pełen dobrych kadrów.

 

Aparaty w dłoń! Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszego mini poradnika. Czekamy na komentarze tych, którym się przydał (a może ktoś wrzuci zdjęcia w komentarzach?)!

About the author

Kilkanaście lat temu przestałam się przemieszczać, a zaczęłam podróżować. Rozglądam się po świecie i kolekcjonuję wzruszenia. Piszę, żeby jeszcze raz zachwycić się odwiedzanymi miejscami, ale staram się też przemycić wskazówki dla innych podróżujących. Zawodowo zajmuję się uczeniem siebie i innych o literaturze włoskiej, hobbystycznie chłonę inne języki i kultury.

Comments

  1. Genialne zdjecia ! Swietny poradnik. Dzieki za tak dokladne wskazowki. My jedziemy w maju i mamy Jordan Pass z 2-dniowa Petra.

    1. To najlepsza opcja Jordan Passa według nas! W najbliższych dniach będziemy publikować kolejne mini poradniki, więc zachęcamy do czytania 😉

Comments are closed.